Phat kaphrao gai – kurczak z bazylią

by Na Pałeczkach
kurczak z bazylią
Poszukujecie może szybkiego przepisu tajskiego? Nie wymagającego zbyt wiele krojenia, odmierzania proporcji oraz co najważniejsze czasu? Jeśli tak, to być może nasza dzisiejsza propozycja będzie dla Was idealnym pomysłem na obiad.  Potrawa ta jest zresztą jedną z najpopularniejszych w Tajlandii i każdy szanujący się Taj z pewnością zjada kurczaka z bazylią choć raz w tygodniu ;) Miłym dodatkiem jest tu możliwość ucieszenia nie tylko żołądka, ale również zmysłu węchu – święta bazylia ma bowiem niesamowity aromat, który przenika całą tę potrawę.
kurczak z bazylią
Phat kaphrao (ผัดกะเพรา) czyli rodzaj potrawy, o której mowa to dosłownie tłumacząc po prostu bazyliowy stir-fry. Można wykonać ją z dowolnego rodzaju składników, dziś wykorzystamy do niej mięso kurczaka. Każdy dodatek nieznacznie zmienia nazwę naszego obiadu dorzucając do niej odpowiednią końcówkę. W przypadku kurczaka co pewnie zauważyliście będzie to gai, ale możemy spotkać też phat kaphrao mu z dodatkiem wieprzowiny, phat kaphrao nuea z wołowiną, phat kaphrao lukchin z pulpecikami, ale również phat kaphrao kung, w której głównym dodatkiem są krewetki. Pomimo różnych możliwości główną esencją jest tu bazylia. Najlepiej użyć tu oczywiście tzw. bazylii świętej, ale oczywiście jeśli nie można jej nigdzie dostać możliwe jest przymknięcie oka i użycie bazylii tajskiej ;)
kurczak z bazylią
Każdy z Was na pewno pamięta wspominanego przez nas w przepisie na pad thai premiera Tajlandii Pibulsonggrama, prawda? ;) Według niektórych źródeł phat kaphrao podobnie jak swój kolega pad thai, tak osławiony już na całym świecie, znalazł się na tej samej liście potraw promowanych i uwielbianych przez naród tajski. I choć takie narzucanie według nas niekoniecznie jest dobrą taktyką, to akurat w tym przypadku trzeba przyznać, że rząd miał rację. Podobno po niedawnej akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang jeden z ocalałych jako pierwszą potrawę po tak długim czasie zażyczył sobie właśnie phat kaphrao. To jest chyba jedna z najlepszych rekomendacji :)
kurczak z bazylią

Kurczak smażony z bazylią • Phat kaphrao gai • ผัดกระเพราไก่

Drukuj
Porcje: 4
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Ocena 4.0/5
( 3 głosy )

SKŁADNIKI

8 ząbków czosnku

5 świeżych papryczek bird eye

1 szalotka

500 g mielonego kurczaka

2 łyżki sosu rybnego

2 łyżki jasnego sosu sojowego

1 łyżka ketjap manis

1 łyżka sosu ostrygowego

1 kubek listków świętej bazylii

4 jajka

olej do smażenia

PRZYGOTOWANIE

W blenderze lub przy pomocy moździerza rozdrabniamy razem czosnek, chili oraz szalotkę aż do uzyskania konsystencji pasty.

Na woku lub dużej patelni rozgrzewamy olej i smażymy na nim wcześniej przygotowaną pastę przez około 30 sekund. Dorzucamy kurczaka i smażymy starając się jak najbardziej rozdzielić mięso aby nie utworzyło większych grudek. Dolewamy sos rybny, sos sojowy, kecap manis oraz sos ostrygowy i smażymy dalej, dokładnie mieszając aby składniki dobrze się połączyły. Gdy kurczak będzie już usmażony, sprawdzamy czy mamy dostateczną ilość płynu - jeśli wydaje nam się że potrawa jest zbyt sucha dodajemy trochę wody. Ściągamy z ognia i wrzucamy bazylię, mieszając aż liście zwiędną i połączą się z resztą potrawy. Smażymy jajka sadzone.

Podajemy w miseczce razem z ryżem, oczywiście z porcją jajka na wierzchu :)

Spróbujcie też tego! :)