Mango lassi – napój z mango na bazie jogurtu

by Na Pałeczkach
mango lassi

Powolutku zbliża się do nas jesień. Pomimo faktu, że kochamy ją całym sercem, jeszcze przez chwilę będziemy próbować zachować choć troszkę ciepła lata. Oczywiście na pewno jest na to kilka sposobów, ale my postanowiłyśmy oczywiście zacząć od kuchni. Mamy więc dla Was szybki, prosty, a przede wszystkim odświeżający przepis na słoneczne mango lassi. Kto się skusi?

mango lassi

Mango lassi to jeden z wielu przykładów szerszej kategorii napojów przygotowywanych na bazie jogurtu. Najbardziej podstawowe nie posiadają dużej ilości dodatków. Tak zwane namkeen lassi to po prostu połączenie jogurtu z wodą oraz solą. Brzmi dziwnie? Być może, ale tak przygotowany napój posiada właściwości chłodzące oraz zbawiennie wpływa na przewód pokarmowy. Zamiast soli można użyć cukru oraz przypraw takich jak kardamon czy też cynamon i w ten sposób stworzyć słodkie lassi. Do tego rodzaju często dodawana jest też woda różana, co już samo w sobie brzmi niesamowicie… Czasem do tej mieszanki dorzucane są różne owoce tworząc w ten sposób setki wariacji tego napoju.

mango lassi

Historia powstania lassi sięga jeszcze czasów przed naszą erą, z tego też powodu często nazywane jest „starożytnym smoothie”. Nie ta jednak część opowieści o tym napoju najbardziej nas zaciekawiła. W Indiach wpadli bowiem na sprytny sposób w jaki można usprawnić proces jego produkcji. Zamiast używać nudnych blenderów i innych tego typu urządzeń do przygotowywania większej ilości lassi używa się… pralki! Oczywiście mowa tu o takiej otwieranej od góry. Swego czasu podobno dużą popularnością w tym zakresie cieszyły się pralki polskiej produkcji. Pomysł trochę szalony, ale prawdziwy! Na dowód mamy to video:

Jeśli więc macie ochotę na uruchomienie szerszej produkcji „starożytnego smoothie” radzimy się zaopatrzyć w sprzęt większego kalibru ;)

mango lassi

Mango lassi • आम लस्सी

Drukuj
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Ocena 5.0/5
( 1 głosy )

SKŁADNIKI

nasiona z 5 ziaren zielonego kardamonu

200 g pulpy z mango

200 ml jogurtu naturalnego

100 ml mleka

1 łyżka cukru

kilka kostek lodu

PRZYGOTOWANIE

Nasiona kardamonu po wyciągnięciu z łupiny rozdrabniamy na proszek w moździerzu.

W blenderze łączymy ze sobą pulpę, jogurt, mleko, cukier oraz wcześniej przygotowany kardamon. Dorzucamy kilka kostek lodu i blendujemy aż wszystkie składniki ładnie się połączą.

Rozlewamy do szklanek i cieszymy się orzeźwiającym napojem.

Spróbujcie też tego! :)