Lapis legit – ciasto o tysiącu warstw

by Na Pałeczkach
ciasto korzenne
To ciasto od bardzo dawna spędzało nam sen z powiek. W planach miałyśmy je już bowiem od kilku lat, ale wizja godzinnych sesji przy piekarniku oraz nasz niewątpliwy brak zdolności piekarniczych spychał ten pomysł na dalszy plan. W tym roku postanowiłyśmy podjąć to wyzwanie i – jak to mówią – nie taki diabeł straszny jak go malują! :) Owszem, dzisiejsze ciasto korzenne wymaga sporej ilości czasu, ale jeśli nam wyszło.. to wyjdzie każdemu. Dodajmy, że była to nasza pierwsza próba!
ciasto korzenne
Pomimo częstego tłumaczenia jako ciasto o tysiącach warstw (choć z pewnością aż tylu ich nie ma), tak naprawdę jego nazwa oznaczać może jedynie „słodkie warstwowe ciasto”. Inną jego nazwą z którą można się spotkać jest spekkoek, która podobno oznacza „bekonowe ciasto” i z pewnością odnosi się do jego wyglądu.. Obiecujemy, że nie ma w nim ani grama bekonu :) Bardzo przypomina nam nasz rodzimy sękacz, choć wykonuje się je w zupełnie inny sposób i zawiera w sobie dodatek aromatycznych przypraw. Pomimo tego, że jest kulinarnym mariażem tradycji holenderskich oraz indonezyjskich, rzadziej można je spotkać w Holandii. Jest raczej specjałem, który zjeść można na wyspach. Być może ze względu na spory nakład czasu i ogromne pokłady cierpliwości jakie wymaga, traktowane jest jako indonezyjska duma. Często przygotowywane jest na różnego rodzaje święta lub też kupowane jako prezent. Jak w większości indonezyjskich deserów brak jest tutaj dodatku proszku do pieczenia, a efekt puszystego i jedwabistego ciasta uzyskiwany jest przez całkiem spore użycie żółtek. W kwadraciku ciasta o wymiarach 20 x 20 cm znajdować się ich może nawet 30! Nasz przepis wymaga ich jednak zdecydowanie mniej, a i tak ciasto wprost rozpływa się w ustach :)
ciasto korzenne
Jeśli macie więc sporo czasu i nie macie co z nim zrobić, to zapraszamy do upieczenia lapis legit. Być może uda Wam się je na przykład wykonać równocześnie z innymi świątecznymi specjałami. Uważajcie wtedy jednak, żeby nie przypalić którejś warstwy, zwłaszcza jeśli będzie to na przykład dziesiąta z kolei. Możemy sobie wyobrazić, jak wielki to byłby smutek :)
ciasto korzenne

Lapis legit - ciasto o tysiącu warstw

Drukuj
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Ocena 4.5/5
( 4 głosy )

SKŁADNIKI

10 żółtek jajek

345 g drobnego cukru do wypieków (115 + 170 + 60)

250 g masła

2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

8 białek jajek

225 g mąki pszennej

1 łyżeczka mielonego cynamonu

1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej

1 łyżeczka mielonego kardamonu

0,5 łyżeczki mielonych goździków

PRZYGOTOWANIE

W jednej misce ucieramy razem żółtka oraz 115 g cukru aż do momentu uzyskania jasnej i gęstej masy.

W drugiej ucieramy masło razem ze 170 g cukru oraz z ekstraktem waniliowym aż do uzyskania jasnej i gładkiej masy.

Białka ubijamy na sztywno następnie dodając pozostałe 60 g cukru.

Łączymy razem utarte żółtka oraz masło, dokładnie je ze sobą mieszając. Dodajemy przesianą mąkę, a następnie białka, delikatnie łącząc je z ciastem. Masę dzielimy na równe dwie części, do jednej z nich dosypując mieszankę przypraw - cynamon, gałkę muszkatołową, kardamon oraz goździki. Mieszamy.

Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni. Formę o średnicy 20 cm dokładnie smarujemy masłem, a na dnie układamy wycięty kawałek papieru do pieczenia. Obsypujemy mąką, strzepując jeśli jest jej za dużo.

Na dno blachy rozlewamy około 1/3 kubka masy bez przypraw. Dokładnie rozprowadzamy na dnie, uderzając delikatnie o blat. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez około 10 minut. Po upływie tego czasu zwiększamy temperaturę do 220 i przestawiamy funkcję piekarnika na grill. Pieczemy dalej aż do delikatnego zbrązowienia wierzchu ciasta. Wyciągamy z piekarnika, a jego temperaturę znów zmniejszamy pamiętając by wyłączyć grill.

Na wierzch poprzedniej masy wylewamy taką samą ilość masy w przyprawami. Znów rozprowadzamy ją równomiernie i po chwili wkładamy do piekarnika. Pieczemy 10 minut i powtarzamy czynność z grillem aby wierzch był ładnie zarumieniony.

Czynności te powtarzamy z resztą ciasta, pamiętając aby masy wykładać na siebie naprzemiennie.

Ciasto chłodzimy, wyciągamy z blachy. Podajemy pokrojone w cienkie plasterki, razem z kawą lub herbatą.

przepis pochodzi z książki „The Complete Asian Cookbook Series: Indonesia, Malaysia, & Singapore”

Spróbujcie też tego! :)