Rōru kyabetsu czyli japońskie gołąbki

by Na Pałeczkach
japońskie gołąbki

Czy mamy tu wśród nas jakiś fanów gołąbków? Nasz związek z tą potrawą jest, musimy przyznać,  dosyć zagmatwany. Nie przeszkodził nam jednak w przygotowaniu dla Was ich japońskiej wersji. Bo o czym możecie nie wiedzieć, taka wersja istnieje! I jest – musimy to przyznać – całkiem zacna. Ale o tym mamy nadzieję się niedługo przekonacie dzięki naszemu przepisowi. Jeśli więc jedną z Waszych świątecznych tradycji jest właśnie to danie, to w tym roku możecie je troszkę zjaponizować. Możecie też wykonać je w każdym dowolnym momencie roku. Zapraszamy Was po prostu do wspólnego rolowania japońskich gołąbków!

japońskie gołąbki

Te tradycyjnie podawane w naszym domu gołąbki zawsze miały w swoim składzie ryż, jakiś rodzaj mięsa, no i polane były pysznym sosem pomidorowym. Dla niektórych ten sos był jedynym światełkiem w tunelu w przypadku tej potrawy i te zacne kapuściane kuleczki tak właściwie się w nim topiły. Inni natomiast bardzo skrupulatnie wyjadali z nich sam farsz, kapustę pozostawiając na talerzu na wieczne zapomnienie. Japońskie gołąbki, podobnie jak te z naszych wspomnień, również gotują się w bulionie. Jest on jednak troszkę inny od naszego, co nie odbiera mu oczywiście niczego z doznań smakowych. Zwykle po prostu powstaje on na bazie dashi i doprawiany jest tymi typowymi dla tej kuchni dodatkami, takimi jak sos sojowy czy też mirin. Nam to w stu procentach odpowiada.

japońskie gołąbki

Gołąbki w Japonii pojawiły się jako jedno z dań yōshoku pod koniec XIX wieku, głównie dzięki wzmiance w magazynie kobiecym o nazwie Jokan. Jak wiadomo kapusta w tamtejszej kuchni znajduje całkiem spore zastosowanie (chociażby w okonomiyaki), także potrawa ta szybko przyjęła się w japońskich domostwach. O  dziwo w Japonii rzadziej używa się do jej przygotowania ryżu lub też używa się go zdecydowanie mniej. My postanowiłyśmy jednak nasze japońskie gołąbki wzbogacić o ryż, choć oczywiście możecie go pominąć.  Z nim czy też bez niego, to nadzienie zawinięte w kapuściane liście jest całkiem niezłym comfort food. I to jak widać zarówno w naszym kraju, jak i w może trochę odległej Japonii.

japońskie gołąbki

Japońskie gołąbki • ロールキャベツ

Drukuj
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Ocena 5.0/5
( 2 głosy )

SKŁADNIKI

8 liści kapusty białej

 

na nadzienie:

4-5 suszonych grzybów shiitake

ok. 300 ml wody

400 g mielonej wieprzowiny

200 g ugotowanego wcześniej ryżu

biała część zielonej cebulki, posiekana

ok. 1 łyżka pora, posiekanego

1 łyżka imbiru

2 łyżki sosu sojowego

 

na bulion:

2 łyżki sosu sojowego

2 łyżki mirinu

2 łyżki sake

0,5 łyżeczki soli

400 ml bulionu dashi

woda z namoczonych grzybów shiitake

¼ łyżeczki soli

PRZYGOTOWANIE

Aby wykonać nadzienie zaczynamy od namoczenia grzybów. Wkładamy je do wody na co najmniej 3 godziny. Płynu pozostałego z namaczania nie wylewamy! Wykorzystamy go do przygotowywania bulionu do gołąbków.

Po namoczeniu grzyby drobno siekamy i łączymy razem z resztą składników na nadzienie. Dokładnie mieszamy.

Liście kapusty blanszujemy w gotującej się wodzie przez około minutę. W ten sposób zmiękną i łatwo będzie zawinąć je wokół nadzienia. Na środek każdego liścia kładziemy farsz, rozdzielając go równo pomiędzy liście. Zawijamy boki, a następnie zwijamy naokoło tak, aby zamknąć nadzienie. Układamy je w garnku. Tak przygotowane zawiniątka zalewamy wszystkimi składnikami na sos. Doprowadzamy do wrzenia na średnim ogniu, a następnie zmniejszamy ogień. Zakrywamy garnek i pozwalamy się im gotować przez około 30 minut.

Podajemy razem z japońską musztardą karashi lub zjadamy samodzielnie.

Spróbujcie też tego! :)