Malinowy pudding bhapa doi na bazie jogurtu

by Na Pałeczkach
malinowy pudding
Jeśli chodzi o letnie owoce sezonowe, to nasze zdania zwykle były trochę podzielone – jedna troszkę bardziej wolała truskawki, druga skłaniała się w kierunku malin. W tym roku zwolenniczka truskawek zapałała nagłą miłością do malin i właściwie w tym momencie gdy to pisze z radością zjada miseczkę pełną tych właśnie owoców. Obydwie marzyłyśmy jednak o jakimś wakacyjnym, delikatnym deserze. Jeśli dodatkowo miałby on wykorzystać owoce – tym lepiej! Takim właśnie sposobem wydarzyła się ta oto wariacja na temat indyjskiego bhapa doi czyli puddingu na bazie jogurtu. Maliny idealnie wpasowały się w charakter tej potrawy i tym sposobem powstał nasz malinowy pudding :)
malinowy pudding
Bhapa doi to jeden z bardziej popularnych deserów bengalskich, który wykonuje się przez parowanie mieszanki jogurtu oraz mleka skondensowanego. Jego wierzch posypywany jest na przykład pistacjami, migdałami czy też świeżymi owocami. Bhapa doi podaje się prosto z lodówki i niekiedy przez swoją konsystencję nazywa się go indyjskim sernikiem, nam jednak bardziej odpowiada nazywanie go puddingiem. Obecnie pełno jest przepisów, które modyfikują wersję podstawową poprzez różnorodne dodatki w postaci przypraw czy też właśnie jak w naszym przypadku pulp owocowych. Chyba najpopularniejsza jest opcja z mango, ale ile kucharzy tyle pomysłów. My jednak postawiłyśmy na dodatek malin ponieważ… dlaczego nie? ;) 
Zapraszamy również na troszkę inną wersją puddingu, a mianowicie na japoński purin. Jego przygotowanie zajmuje trochę więcej uwagi, ale w dalszym ciągu jest to opłacalny wysiłek ;)
malinowy pudding
malinowy pudding
malinowy pudding

Malinowe bhapa doi • ভাপা দই

Drukuj
Porcje: 6
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Ocena 5.0/5
( 1 głosy )

SKŁADNIKI

300 g jogurtu greckiego
225 ml słodkiego mleka skondensowanego
około 70 ml pulpy malinowej
0,5 łyżeczki mielonego kardamonu (dostosujcie do swoich upodobań - my dodałyśmy 1 łyżeczkę)
świeże maliny do podania

PRZYGOTOWANIE

W misce mieszamy ze sobą jogurt oraz mleko skondensowane, a następnie do tej mieszanki dodajemy pulpę malinową oraz kardamon. Łączymy ze sobą składniki i rozdzielamy równo do żaroodpornych miseczek.

Miseczki z deserem układamy w żaroodpornym naczyniu i wlewamy do niego wodę, tak by zakryć je w około 1/4. Całość wkładamy do nagrzanego do 150 stopni piekarnika na około 30-35 minut. Po upływie tego czasu sprawdzamy czy nasz pudding jest już odpowiednio ścięty - możecie wbić w niego delikatnie nóż, powinien wyjść czysty. Wyciągamy go z kąpieli wodnej i pozwalamy mu się schłodzić. Następnie umieszczamy go w lodówce na przynajmniej dwie godziny (najlepiej na noc).

Podajemy z dodatkową porcją pulpy oraz ze świeżymi malinami.

 zmodyfikowany przepis pochodzi z książki „Indian Kitchen: Secrets of Indian Home Cooking”

Spróbujcie też tego! :)