Dubu Jeon

12:58

tofu

Nie od początku przekonane byłyśmy do tofu. Nasza miłość do niego rosła wraz z odkrywaniem nowych możliwości jego przyrządzania, bo samo w sobie wydawać się może mdłe i bezbarwne. Nic bardziej mylnego.

Ten przepis jest koreańskim sposobem na przyrządzenie tofu. W Korei, jeśli ma być podane jako przystawka, najczęściej podsmażane jest w towarzystwie odpowiedniego sosu. W Japonii, aby zachować oryginalny smak w większości przypadków spotkać je można podgrzane, gotowane w specjalnie przygotowanym sosie lub schłodzone. Istnieje oczywiście wersja smażona (agedashi tofu, 揚げ出し豆腐), ale częściej można trafić na tego typu przepisy. 

Niestety w Polsce trudno jest dostać azjatyckie gatunki grzybów jak chociażby enoki, ale w większych marketach są do dostania suszone grzyby shiitake które gorąco polecamy. My przepis dostosowałyśmy do naszych warunków i wykorzystałyśmy swojskie pieczarki oraz boczniaki. Być może niektórzy z Was przekonają się do tofu po spróbowaniu tej wersji. 
Taką mamy nadzieję :) 


tofu

Dubu Jeon
Tofu z grzybami
두부 전
na jedno opakowanie tofu 250 g

olej do podsmażania
2-3 grzyby shiitake (jeśli suszone, to wcześniej należy je namoczyć)
kilka pieczarek 
kilka boczniaków
szczypta soli oraz pieprz do smaku
3 łyżki sosu sojowego z sezamem i płatkami paprykowymi z tego (klik!) przepisu


tofu

Tofu odcedzamy i wycieramy z nadmiaru płynu. Kroimy na grubsze plasterki. Grzejemy olej na patelni i podsmażamy tofu z dwóch stron, do zarumienienia. Układamy na talerzu. 

Grzyby kroimy wedle upodobań i wrzucamy na rozgrzaną patelnię, dodajemy soli i pieprzu do smaku. Gdy grzyby zmiękną (i pozbędziemy się nadmiaru płynu) układamy je na plasterkach tofu. 
Na koniec polewamy wcześniej przygotowanym sosem sojowym z sezamem i płatkami paprykowymi. Ilość dostosowujemy do osobistych preferencji :)


tofu

przepis pochodzi z książki "Korean Table"

Spróbujcie też tego! :)

0 komentarze