Chhena

11:32

ser

Na pełnometrażowy przepis zaprosimy Was już za chwilkę, a teraz szybciutko i króciutko przedstawiamy dodatek, który będzie w nim grał główną rolę czyli indyjski ser chhena. Na pewno przyda się on do wielu innych przepisów, które planujemy na bliższą lub dalszą przyszłość.. :) 

Dosyć ciężko dostać go w sklepie (jeśli w ogóle) ale samo jego wykonanie jest tak proste, że wydaje nam się że sklepowa półka nie będzie nam potrzebna :) Zarówno chhena jak i paneer - kolejny indyjski ser - wykonywane są w niemal identyczny sposób, jednak chhena jest bardziej wilgotna gdyż nie wymaga dłuższego wyciskania. Najczęściej używana jest w deserach, ale jej przydatność w kuchni na tym się nie kończy, o czym oczywiście mamy nadzieję się przekonać :)


ser

Chhena
छेना
na ok. 130 g

1 litr mleka (pełnotłustego)
sok z 1 limonki

ser

Mleko wlewamy do garnka i doprowadzamy do wrzenia uważając by nie wykipiało. Szybko zmniejszamy ogień na średni i wlewamy sok z limonki, od razu mieszając. Ser powinien się w tym momencie zacząć ścinać i widoczna powinna być serwatka (może mieć delikatnie zielonkawy odcień) oraz grudki. Po około minucie możemy już przejść do odcedzania na gazie.

Gdy całość odcieknie pozbywamy się reszty płynu wyciskając gazę. Ser jest już gotowy do użycia  :)

ser

przepis pochodzi z książki "Entice With Spice: Easy Indian Recipes for Busy People"

Spróbujcie też tego! :)

0 komentarze