Sanbeiji

15:39

kurczak

Przechadzając się ostatnio pomiędzy półkami pewnego dosyć popularnego sklepu ze zdziwieniem odkryłyśmy, że półka wprost ugina się pod ciężarem butelek pełnych oleju sezamowego, podczas gdy inne rodzaje są już praktycznie wyprzedane. Dosyć nas to zdziwiło, bo my nie wyobrażamy już sobie naszej kuchni bez tego magicznego składnika, a ta dostępna tam maleńka buteleczka smutno wyglądałaby tuż obok naszej litrowej butli... ;) No cóż, mamy nadzieję, że przepisem tym zainspirujemy Was do zakupu oleju sezamowego.

Przepis ten znalazłyśmy w książce z przepisami z Tajwanu i tam też jest najbardziej popularny, aczkolwiek po raz kolejny jego korzenie sięgają Chin. Nazwa tego dania czyli tłumacząc dosłownie kurczak "trzy kubki" nawiązuje do opowieści o jego powstaniu. Pewien strażnik przygotował bowiem to danie dla skazańca - i to nie byle jakiego ponieważ był nim Wen Tianxiang, który uznany jest za jeden z symboli patriotyzmu w Chinach. Był to jego ostatni posiłek i do jego przygotowania kucharz użył dokładnie po kubku tłuszczu, sosu sojowego i wina ryżowego. Na Tajwanie przepis ewoluował i używa się w nim obecnie po równej części sosu sojowego, wina ryżowego i oczywiście oleju sezamowego. Jak możecie się domyślić zapach tego dania jest wprost cudowny, nie wspominając o smaku.. Ale tu zachęcamy abyście sami spróbowali :)

kurczak

Sanbeiji
Kurczak "trzy kubki"
三杯鸡
na 2 osoby

1,5 łyżki oleju sezamowego
3 plasterki imbiru
mięso kurczaka - najlepiej z udek, bez kości, pokrojone w dużą kostkę
5 ząbków czosnku
pół papryczki chili
garść bazylii (najlepiej tajskiej)

na sos:
3 łyżki oleju sezamowego
3 łyżki jasnego sosu sojowego
3 łyżki wina ryżowego
1 łyżeczka cukru
1/8 łyżeczki soli

kurczak

Olej sezamowy rozgrzewamy na woku na średnim ogniu i krótko podsmażamy na nim imbir. Następnie wrzucamy mięso kurczaka i dalej smażymy razem z imbirem, aż do ugotowania mięsa. Dodajemy czosnek oraz chili i całość zalewamy sosem. Mieszamy tak, aby każdy składnik dokładnie okrył się sosem. Gotujemy na wysokim ogniu około 5-10 minut, a następnie na średnim ogniu aż sos stanie się gęsty i praktycznie wyparuje. Na tym etapie dodajemy bazylię i delikatnie mieszamy z resztą składników. Podajemy razem z miską gorącego ryżu :)

kurczak

przepis pochodzi z książki "Home-Style Taiwanese Cooking"

Spróbujcie też tego! :)

0 komentarze