Chhena – indyjski ser

by Na Pałeczkach
indyjski ser
Na pełnometrażowy przepis zaprosimy Was już za chwilkę, a teraz szybciutko i króciutko przedstawiamy dodatek, który będzie w nim grał główną rolę czyli indyjski ser chhena. Gdy go przygotujecie, będziecie gotowi aby zająć się takimi przepisami jak samosy ze szpinakiem oraz serem chhena czy też wyjątkowym serowym deserem rasmalai
Dosyć ciężko dostać go w sklepie (jeśli w ogóle) ale samo jego wykonanie jest tak proste, że wydaje nam się że sklepowa półka nie będzie nam potrzebna :) Zarówno chhena jak i paneer – kolejny indyjski ser – wykonywane są w niemal identyczny sposób, jednak chhena jest bardziej wilgotna gdyż nie wymaga dłuższego wyciskania. Najczęściej używana jest w deserach, ale jej przydatność w kuchni na tym się nie kończy, o czym oczywiście mamy nadzieję się przekonać :)
indyjski ser
indyjski ser
indyjski ser

Chhena • indyjski ser • छेना

Drukuj
Porcje: 130 g
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Ocena 4.5/5
( 2 głosy )

SKŁADNIKI

1 litr mleka (pełnotłustego)
sok z 1 limonki

PRZYGOTOWANIE

Mleko wlewamy do garnka i doprowadzamy do wrzenia uważając by nie wykipiało. Szybko zmniejszamy ogień na średni i wlewamy sok z limonki, od razu mieszając. Ser powinien się w tym momencie zacząć ścinać i widoczna powinna być serwatka (może mieć delikatnie zielonkawy odcień) oraz grudki. Po około minucie możemy już przejść do odcedzania na gazie.

Gdy całość odcieknie pozbywamy się reszty płynu wyciskając gazę. Ser jest już gotowy do użycia  :)

przepis pochodzi z książki „Entice With Spice: Easy Indian Recipes for Busy People”

Spróbujcie też tego! :)