Kurczak z douchi – kurczak z fasolą

by Na Pałeczkach
kurczak z fasolą
Wyrównujemy dziś trochę proporcje jeśli chodzi o przepisy chińskie na naszym blogu – kurczak dziś przez nas przyrządzony nie pochodzi z regionu Syczuanu, jak to dotychczas bywało, jest za to przysmakiem kuchni kantońskiej :) Aby go przygotować musicie zaopatrzyć się w jeden specyficzny składnik jakim jest fermentowana czarna soja – douchi (豆豉). Jest to po prostu czarna soja poddana procesowi fermentacji oraz zasolenia, który nadaje jej specyficznego mocnego aromatu i smaku. Ze względu na to, nie spożywa się jej w większych ilościach, często używana jest natomiast jako przyprawa świetnie komponująca się z mięsem oraz owocami morza (u nas użyłyśmy jej już w mapo tofu (klik!)). Według historyków jest ona najstarszym znanym produktem sojowym, a wzmianki o niej w tekstach pojawiają się już około 90 roku p.n.e. Podobno można próbować zastępować ją sosem z czarnej fasoli, my jednak proponujemy po prostu kupić opakowanie tego specyfiku (w sklepach występuje pod nazwą douchi lub fermentowana czarna soja/fasola) – jego cena nie jest wygórowana i zwykle zamyka się w 10 zł, a ze względu na niewielkie zużycie praktycznie się ono nie kończy. 
kurczak z fasolą
Jak zapewne zauważycie do przygotowania tego dania potrzebujecie (oprócz douchi) jedynie kilku przypraw, kurczaka oraz papryki. Do momentu kiedy zaczęłyśmy interesować się kuchnią azjatycką, wydawało się nam zupełnie naturalnym, że kuchnia chińska pełna jest warzyw i innych dodatków. Istnieje u nas opinia, iż dania kuchni chińskiej powinny obfitować w niezliczoną ilość warzyw, podczas gdy zwykle rzecz ma się zgoła inaczej. Dania, które znaleźć można w lepszych książkach kucharskich przy naszych „mieszankach chińskich” mogą się wydawać wręcz dosyć ubogimi :) Jednak ma to swój cel – wszelkie przyprawy i dodatki mają za zadanie jedynie uwydatnić oraz podkreślić smak głównego składnika. Tak więc w przypadku dań mięsnych, warzywa dodane będą w niewielkich proporcjach, tak by na przykład smak kurczaka nie zniknął w natłoku innych dodatków. Jeśli zaś główny prym wieść mają warzywa, mięso będzie jedynie podbijać ich smak.
kurczak z fasolą
kurczak z fasolą
kurczak z fasolą

Kurczak z douchi • 豆豉雞

Drukuj
Porcje: 4
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Ocena 5.0/5
( 1 głosy )

SKŁADNIKI

250 g piersi kurczaka, pokrojonej w kostkę
1 łyżka chińskiego wina ryżowego lub sherry
1 łyżeczka skrobi
2,5 łyżki oleju
około 2 cm kawałek imbiru, pokrojonego w cienkie plasterki
3 ząbki czosnku, drobno posiekane
2 łyżki douchi, przemyte i posiekane
pół zielonej papryki, pokrojonej na kawałki
pół czerwonej papryki, pokrojonej na kawałki
1 czerwona chili, pokrojona na kawałki
1 mała cebula przekrojona na 4 części
sól do smaku

sos:
2 łyżeczki sosu sojowego
1 łyżka cukru
1/4 łyżeczki oleju sezamowego
3 szczypty białego pieprzu
2 łyżki wody
1 łyżeczka skrobi

PRZYGOTOWANIE

Kurczaka marynujemy w mieszance wina oraz skrobi przez około 10 minut. W międzyczasie przygotowujemy wszystkie potrzebne nam składniki - warzywa kroimy, sos mieszamy w osobnej miseczce, rozgrzewamy woka.

Na połowie łyżki oleju smażymy chwilę kurczaka, aż będzie w połowie gotowy. Ściągamy go z woka i rozgrzewamy w nim pozostałe 2 łyżki oleju. Dodajemy imbir oraz czosnek i smażymy do uzyskania brązowego koloru. Wrzucamy douchi, obydwa rodzaje papryk, chili oraz cebulę i wszystko smażymy przez około 2 minuty. Ponownie dodajemy kurczaka i dokładnie mieszamy go z resztą składników. Po 1 minucie całość zalewamy sosem i kontynuujemy smażenie, aż do momentu gdy kurczak będzie gotowy. Możecie dodać trochę soli do smaku.

Podajemy z miseczką parującego ryżu :)

przepis pochodzi z książki „Easy Chinese Recipes: Family Favorites From Dim Sum to Kung Pao”

Spróbujcie też tego! :)