Awase dashi

12:44

awase dashi

Zgodnie ze złożoną w naszym pierwszym przepisie obietnicą, dziś przygotowałyśmy dla Was jeden z niezbędników kuchni japońskiej, który jest podstawą wielu jej potraw (o czym na pewno się przekonacie) - bulion lub też wywar dashi (だし). 

Głównymi składnikami używanymi do przygotowania dashi są suszone płatki tuńczyka katsuobushi (鰹節), specjalny rodzaj wodorostu czyli konbu (昆布oraz suszone sardynki iriko czy też niboshi (炒り子, 煮干), ale znaleźć można zarówno przepisy wykonane jedynie z konbu czy niboshi, jak i również różnorodne kombinacje tych składników. My zaczynamy od najbardziej popularnego połączenia konbu z katsuobushi czyli awase dashi. 

Oczywiście dashi można przygotować z gotowego proszku, który jest dosyć łatwo dostępny. My jednak jesteśmy zdania, że z dashi jest jak z rosołem – lepszy od tego z kostki jest ten przygotowany od podstaw :) Aby uzyskać najlepszy smak naszego bulionu bardzo ważne jest stosowanie się do instrukcji dotyczących temperatury wody i gotowania - wtedy uzyskamy najdoskonalszy smak bez goryczy, która może wkraść się przy nieodpowiednim przygotowaniu wywaru. Troszkę cierpliwości, a z pewnością uzyskacie idealne dashi. Powodzenia :)

awase dashi

Awase dashi
合わせだし
na 1 litr

kwadrat konbu o wymiarach około 40 cm
4 i 1/4 kubka zimnej wody
1/2 kubka katsuobushi

awase dashi

W rondelku łączymy wodę z konbu i moczymy przez 10-15 minut. Następnie stawiamy na średnim ogniu i czekamy na pierwsze bąbelki - wtedy ściągamy z ognia. 

Dodajemy płatki katsuobushi rozrzucając je po powierzchni wody. Zostawiamy je na około  3-4 minuty i odcedzamy przez sitko. 

Gotowe dashi przechowywać można w lodówce - wytrzyma około 3-4 dni. Po zamrożeniu może stracić swój aromat, najlepiej więc jest przygotowywać je na świeżo.

awase dashi

przepis pochodzi z książki "Washoku. Recipes from the Japanese Home Kitchen"

Spróbujcie też tego! :)

0 komentarze